Cestování s dětmi: Co dělat, aby jim nebylo špatně?

Bohužel někdy děti nerozpoznají včas, že jim není dobře, a tak na poslední chvíli řešíme, akutní stav – zvracení. Je to nepříjemné jak pro dítě, kterému není dobře, tak pro nás, rodiče, kdy musíme rychle odstranit a vyčistit nejen jejich oděv, ale často i okolí.
dítě jako řidič
Těmto stavům se ale dá předcházet…
Jak můžeme pomoci dětem, aby jim nebylo při cestování špatně?
·         Volte pečlivě dobu odjezdu. Snažte se necestovat přes poledne, kdy je největší horko a sluneční záření je nejintenzivnější. Pokud pojedete v noci, vaše dítě bude pravděpodobně unavené a nevolnost zaspí.
vyhlídka z okna vlaku
·         Snažte se dítko zabavit. Rozvoj nevolnosti hodně souvisí s psychickým stavem dětí. Nestrašte potomka předem, že mu bude určitě špatně. Raději pro něj připravte různorodé aktivity, kterými se zabaví. S dítětem si hodně povídejte, hrajte slovní fotbal, zpívejte. Když už se mu špatně udělá, uklidněte ho.
·         Přísun potravy před jízdou. Lidé s kinetózou by neměli cestovat nalačno, ale ani přejedení. Dítěti dejte lehké jídlo, které dobře snáší.
·         Jeďte ohleduplně. Řidič by neměl jet příliš rychle a prudce zatáčet. Prudká změna rychlosti a směru jízdy může vyvolat intenzivnější rozpor mezi vjemy mozkových receptorů a samotného těla dítěte.
cestování letadlem
·         Vyberte správné místo. V autobuse dítě posaďte dopředu, těsně za řidiče.
Otřesy jsou v těchto místech menší a v případě nevolnosti se dostane rychleji ke dveřím. V autě, je-li to možné, posaďte dítě na místo spolujezdce. V přední části vozidla jsou nevolnosti méně časté než na zadních sedadlech. V letadle je nejstabilnější místo na sedadlech mezi křídly. Ve vlaku je nejvhodnější sedět co nejblíže středu vagónu po směru jízdy. Na lodi bude dítěti nejlépe v místech uprostřed lodi a soustředit by se mělo spíše na oblohu než na mořské vlny.
·         Přizpůsobte vnější vlivy. Děti mohou dráždit různé pachy, nebo naopak vůně, proto je odstraňte a častěji větrejte. Problémy mohou působit i sluneční paprsky, eliminovat je můžete použitím ztmavujících fólií na okna. Dělejte pravidelné přestávky.

Cestování s dětmi: Co dělat, aby jim nebylo špatně?
Ohodnoťte tento příspěvek
Share